Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šipkařův vývoj
o různých fázích ve vývoji šipkaře,
o důvodech, proč se objevují
a o tom, co musíte dělat, abyste je ovládli
 
Jednou z nejhorších a nejdůležitějších situací ve vývoji šipkaře je zkušenost s první skutečnou krizí - s prvním propadem.
Začínající hráči se většinou vyvíjejí velmi rychle.Zvláště v případě, kdy jsou obdařeni množstvím talentu, mohou vystartovat jako rakety, přičemž se za chvíli dostanou z nuly až na špičku.Probojovávají se daleko v turnajích a pokud jim to talent dovolí, tak i nějaký vyhrají.
Po krátkém čase se ale věci nějak zaseknou. Úroveň jejich hry se začne zhoršovat a často jejich hvězda zhasne rychleji, než vzplála.Dost jich přestane hrát a už je nikdy neuvidíte.
Ti, kteří se udrží na turnajové scéně, se stanou jedním hráčem z mnoha, kterým se čas od času podaří zahrát dobrý turnaj, ale už nikdy nedosáhnou na úplnou špičku.
Ale přeci jenom, několik těchto talentů překlene tento zvrat. Časem začnou opět dosahovat dobrých výsledků a někdy je můžeme vidět později bojovat o nejvyšší příčky.Ale co se stalo s těmi, o kterých jsme již neslyšeli? Většinou se mluví o osobních důvodech - přítelkyně, svatba, děti, práce apod. Jasně, to je možné. Ale často může jít také o to, že začali být frustrováni tím, jak se jejich hra přestala zlepšovat stejným tempem jako na začátku - hra pouze stagnovala nebo se dokonce zhoršovala a oni nebyli schopni vysvětlit proč.
Ve většině jiných sportů by tu byl trenér, který by jim řekl, že se nejedná o katastrofu
- je to normální a jmenuje se to: první propad. Ale v šipkách existuje velmi málo trenérů (tedy, jestli vůbec nějací jsou?), tudíž hráči jsou závislí jen sami na sobě.Díky tomu musí hráči čelit problémům, které by je neobtěžovaly, pokud by byli pod patřičným dohledem.
V tomto článku vám chci dát vodítko v šipkařském rozvoji uvedením pěti fází šipkařského procesu. Každá fáze má své osobité rysy a problémy. Poté, co se tímto článkem propracujete, byste měli být schopni zařadit sebe do určité skupiny. To, jak doufám, vám pomůže lépe rozumět tomu, co se děje s vaší hrou, a ukáže vám, jak se dostat o fázi dále.

 

 

Úrovně hráčů
Potom co zjistíte, jak jsou šipky rozprostřeny kolem mířeného bodu, musíte se rozhodnout, jaké typy hráčů chcete vzít v úvahu pro svůj výpočet. Já jsem se rozhodl rozdělit hráče do čtyř kategorií. Pro jednodušší pochopení, o jakých úrovních hovořím, pojmenoval jsem je takto: profesionál, expert, průměrný hráč a začátečník.
Protože rozptyl šipek by měl být přesný pro přesný výpočet procent v jednotlivých úrovních, musí být něco, co rozptyl zpřesní. Já jsem vybral pravděpodobnost strefení trojnásobku dvacítky.
Profesionálova pravděpodobnost strefení T20 je vždy 46.42%.
Expert může strefit trojnásobek s pravděpodobností 21.54%.
U průměrného hráče je pravděpodobnost 10.00%
U začátečníka je to jen 4.64%.
Tato čísla jsem nevybral náhodně. Pravděpodobnost strefení trojnásobku na třetí u profesionála dává přesně 10%. Můžeme tedy říct, že profesionál skóruje 180 každý desátý pokus. Jak už asi tušíte, expert může skórovat 180 každý stý pokus. Průměrný hráč skóruje 180 každý tisící pokus. Nutno poznamenat, že pravděpodobnost skórovaní 180 bodů je pouze teoretická (46.4%^3 = 10%). Po dvou šipkách totiž zbývá ve strefeném trojnásobku mnohem méně místa pro šipku třetí. Proto musíme často měnit cíl na terči. Tedy ta "pravá" pravděpodobnost skórování maxima bodů může být každý dvacátý pokus nebo menší pro úroveň profesionál.
Potom je tu ještě psychický tlak, který může být značný. Jestliže jste ještě nikdy neskóroval 180 bodů, vaše ruka se může více třást. Pokud hrajete šipky již mnoho let a ještě se vám skóre 180 nepodařilo dosáhnout, je to asi veliký problém. To ale neznamená, že se musíte hned řadit do kategorie začátečník. Ve skutečnosti, když zkoušíte otestovat úroveň vaší hry, není důvod začít si říkat expert nebo průměrný hráč. Jak bylo uvedeno dříve, názvy jsou zvoleny jen proto, že je jednodušší pochopit, o jakých kategoriích rozptylu hovořím. Nicméně, takový test vám může pomoci zjistit, o jakou úroveň byste se měli zajímat. Na druhé straně začátečník po první šipce, může získat dobrý záměrný bod pro strefení další šipkou a pravděpodobnost strefení cíle zbývajícími šipkami je tak mnohem vyšší. Proto je velmi těžké určit přesně míru strefení 180.
Bylo by správnější říct, že expert může zasáhnout tři odlišné trojnásobky, například T20, T15 a T16 každý stý pokus. Protože teoretická pravděpodobnost je přibližně správná, je ale jednodušší říkat, že expert může skórovat 180 každý stý pokus.

 

 

Úroveň Profesionál
Termín profesionál, použitý označuje hráče, který je schopen ( teoreticky ) hodit 180 na každý z deseti pokusů. Rozptyl šipek je tedy velmi malý. Na velkých turnajích můžete hlasité "one-hundred-and-eightyyy….“ ( sto-osmdesáááát.. ) slyšet dost často, abyste uznali, že tato úroveň není pouze teoretická, ačkoli, na světě není mnoho hráčů, reprezentujících tuto vynikající úroveň.
 
 Obrazek
Jak můžete vidět na obrázku, plocha možných zásahů je malá, když profík míří na střed T20. Rozptyl pro tuto úroveň byl takto zaveden do počítače a byl aplikován pro všechny mířené body na terči. Když je odhadnutý rozptyl normálně rozdělen, můžete vypočítat přesnou pravděpodobnost pro tuto úroveň.
 
 

 

 

Úroveň Expert

U této úrovně je rozptyl šipek stále ještě celkem malý. Když expert míří doprostřed T20, žádná ze šipek nepřesáhne sektory 1 a 5. Pravděpodobnost skóre 180 je jedna ku stu pokusů. Hráč této úrovně nejspíše hraje některou šipkovou ligu. Protože tato úroveň je již reprezentována daleko větším množstvím hráčů a je stále velmi vysoká, pokusím se o ní hovořit nejčastěji.
  
 Obrazek
Rozptyl šipek kolem T20 již vypadá mnohem lidštěji a snazší k dosažení než ten v úrovni profesionál. Již celých 16% šipek odletí do přilehlých sektorů. Průměrné skóre je však stále velmi vysoké, 74,7 bodů na tři šipky. Tato úroveň může být výsledkem dlouhé praxe a roků života strávených po hospodách
 

 Průměrný hráč
Úroveň průměrného hráče může být velmi blízká k začátečnické. Rozptyl zásahů je již celkem velký. Jen desetina šipek zasáhne triple 20, když míří na jeho střed. Teoreticky je průměrný hráč odsouzen strefit 180 jednou za tisíc pokusů. Několik šipek vždy mine ob jeden sektor, a když zkouší zasáhnout T20 jedna šipka každé třinácté kolo zasáhne sektor 18 nebo 12.
 Obrazek
 Jen jedna desetina hodů na tripl dvacet je úspěšných. Připomeňme, že záměrný bod musí být často na druhé straně triplu, když je ten již zaplněn. Posuňme tedy celý rozptyl šipek jen jeden centimetr do prava a již každá šestadvacátá šipka (3,8 % ) strefí sektor 18 – to znamená jedna šipka každé
deváté kolo. Vypadá tohle jako vaše hra?
 
 
 
Začátečník
Začátečníci jsou skupinou s velmi kolísavou úrovní. Slovo začátečník užité v knize znamená, že rozptyl šipek kreslí kolem mířeného bodu na terči pěkný lívanec. Pro začátečníka je těžké strefit stejný sektor, který míří a tak průměrné skóre není příliš rozdílné na kterémkoli místě terče. Sto osmdesáti bodů není skoro nikdy dosaženo ( 1:10000 ).
 Obrazek
Pro začátečníka je velmi frustrující mířit na double. Za prvé jen jedna šipka za čtrnácti skóruje. A pak ve vedlejší místnosti začne plakat děcko pokaždé, když strefí skříňku od terče. A že na počátku jeho cesty na šampionát těchto totálních minel není málo! Stačí ale trochu praxe a dokáže svojí hru velmi zlepšit.